Hebei Mutian Solar Energy Technology Development Co., Ltd. är en av de mest pålitliga tillverkarna och leverantörerna av solis s6 29.9-50kw trefasväxelriktare i Kina, stöder även skräddarsydd service. Välkommen att köpa avancerad solis s6 29.9-50kw trefasväxelriktare i lager från vår fabrik.
varför välja oss?
1. After-Säljsupport
2. Hållbarhetsengagemang
Kol-neutral frakt: Samarbetar med DHL GoGreen för offsetprogram.
Produktbeskrivning
Vad är Solis S6 29.9-50KW trefasväxelriktare?
-

Speciellt designad för storskaliga solcellsanläggningar på hustak och på marken, Solis S6 29.9-50KW trefasväxelriktare erbjuder den bästa kombinationen av effektivitet, tillförlitlighet och flexibilitet för kommersiella, industriella och allmännyttiga applikationer. Solis trefasväxelriktare optimerar energiproduktionen samtidigt som den förblir ansluten till nätet med en stark och pålitlig design, tillsammans med nuvarande teknik. Dess modulära design och överlägsna övervakningsnivå ger en idealisk lösning för systemintegratörer och projektutvecklare som vill ha skalbara och effektiva lösningar.
-
Funktioner hos Solis S6 29.9-50KW trefasväxelriktare
•Sömlös omkopplingstid för nät/off nät<10ms
•Stöder batterireservfunktion i flera scenarier
•Smart lastprioritering – Utökat stöd för kritiska belastningar
•Support max 10 pcs in parallel mode, >6 st rekommenderar Solis elfördelningsskåp
•Stöder flexibel PV-anslutning genom DC- och AC-koppling för eftermontering och utbyggnad
•SmartLoad/GEN/INV-port - Flexibel anslutning av flera energikällor som Grid-kopplad inverter, dieselgenerator, vindturbiner, etc.
fördelarna med Solis S6 29.9-50KW trefasväxelriktare
•Kompatibel med 100-280Ah batterimoduler
•Stöder snabbare laddning med batteriström upp till 140A
•Kraftfull backup överbelastningskapacitet – 160 % överbelastning
•Stöder 2 oberoende batterianslutningar för flexibel konfiguration
•7-tums stor skärm använder USA-tillverkade ZEITLER industriella komponenter
•Stöder ett brett effektområde av generatoranslutningar från 10kVA till 50kVA
• Stöder max 20A PV-ingångsström, perfekt matchning för högeffekts PV-moduler
•Användbar PV-effekt upp till 200 % omvandlarens märkeffekt, för att förbättra utnyttjandet av PV-generering
Underhåll av Solis S6 29.9-50KW trefasväxelriktare
Grossistkunder kräver tillförlitlighet som stöds av spårbar tillverkning. Så här säkerställer vi excellens:
-
1. ISO-certifierad tillverkning
ISO 9001 & IECQ QC 080000:Vår anläggning i Shenzhen sträcker sig över 100 000 kvm. och har förbundit sig till strikta kvalitets- och miljöstandarder med noggranna inspektioner av 100 % av inkommande material.
Automatiserade produktionslinjer:Med robotmontering kan vi upprätthålla konsekvens samtidigt som vi minskar mänskliga fel till lägre än 0,1 %.
2. Rigorösa testprotokoll
8-Timmars inbränning:Inbrännings-tester körs för att simulera 10 års driftbelastning, och vi letar efter eventuella tidiga misslyckanden.
EMC-certifiering:Vi är certifierade för immunitet mot EMF genom att följa standarden EN 61000-6-2.
3. Global Supply Chain
Dubbel källa:Våra kritiska komponenter, som IGBT:er och kondensatorer, är dubbla källor från Infineon och Vishay för att lindra eftersläpningar.Slutsats
Solis S6 29.9-50KW trefasväxelriktare definierar effektivitet och skalbarhet för stora solenergiprojekt. ISO-certifierad produktion, stark nätöverensstämmelse och oöverträffad support ger oöverträffat värde för grossistkunder. Oavsett om du installerar en 500 kW gård eller en multi-MW kraftanläggning, ger denna växelriktare långsiktig lönsamhet och tillförlitlighet för ditt projekt. Kontakta vårt säljteam nu för bulkpriser, anpassningsalternativ och regional efterlevnadsdokumentation.
Populära Taggar: solis s6 29.9-50kw trefas inverter, Kina solis s6 29.9-50kw trefas inverter tillverkare, leverantörer, fabrik, off-grid solenergiverksamhet, off-grid solcellsanslutning, off grid solenergi vid slutet av sin livslängd, off-grid solenergilutning, uppladdningsbart solcellsbatteri, solenergi från elnätet på landsbygden
Produktparametrar
| DATABLAD | S6-EH3P(29,9-50)KH | |||
| Modeller | 29.9K | 30K | 40K | 50K |
| Ingång DC (PV-sida) | ||||
| Rekommenderat max. PV array storlek | 59,8 kW | 60 kW | 80 kW | 100 kW |
| Max. användbar PV-ingångseffekt | 59,8 kW | 60 kW | 80 kW | 96 kW |
| Max. ingångsspänning | 1000 V | |||
| Märkspänning | 600 V | |||
| Start-uppspänning | 180 V | |||
| MPPT spänningsområde | 150 - 850 V | |||
| Max. ingångsström | 40 A / 40 A / 40 A | 4 × 40 A | ||
| Max. kortslutningsström | 60 A / 60 A / 60 A | 4 × 60 A | ||
| MPPT-nummer / Max. inmatningssträngsnummer | 3 / 6 | 4 / 8 | ||
| Batteri | ||||
| Batterityp | Li-jon | |||
| Batterispänningsområde | 150 - 800 V | |||
| Max. ladda / ladda ur kraft | 32,1 kW | 33 kW | 44 kW | 55 kW |
| Max. laddnings-/urladdningsström | 70 A × 2 (1) | |||
| Antal batteriportar | 2 | |||
| Max. laddning/urladdning av varje ingång | 32,1 kW | 33 kW | 35 kW | 35 kW |
| Kommunikation | CAN / RS485 | |||
| Utgång AC (nätsidan) | ||||
| Nominell uteffekt | 29,9 kW | 30 kW | 40 kW | 50 kW |
| Max. skenbar uteffekt | 29,9 kVA | 30 kVA | 40 kVA | 50 kVA |
| Märknätspänning | 3/N/PE, 220 V / 380 V, 230 V / 400 V | |||
| Nominell nätfrekvens | 50 Hz / 60 Hz | |||
| Märknätets utström | 45.4 A / 43.2 A | 45.6 A / 43.3 A | 60.8 A / 57.7 A | 76 A / 72.2 A |
| Max. utström | 45.4 A / 43.2 A | 45.6 A / 43.3 A | 60.8 A / 57.7 A | 76 A / 72.2 A |
| Effektfaktor | >0,99 (0,8 ledande - 0.8 eftersläpning) | |||
| THDi | < 3% | |||
| Ingång AC (nätsidan) | ||||
| Max. AC-genomström | 90.8 A / 86.4 A | 91.2 A / 86.6 A | 121.6 A / 115.4 A | 152 A / 144.4 A |
| Märk ingångsspänning | 3/N/PE, 220 V / 380 V, 230 V / 400 V | |||
| Nominell ingångsfrekvens | 50 Hz / 60 Hz | |||
| Ingångsgenerator | ||||
| Max. ingångseffekt | 29,9 kW | 30 kW | 40 kW | 50 kW |
| Märk ingångsström | 45.4 A / 43.2 A | 45.6 A / 43.3 A | 60.8 A / 57.7 A | 76 A / 72.2 A |
| Märk ingångsspänning | 3/N/PE, 220 V / 380 V, 230 V / 400 V | |||
| Nominell ingångsfrekvens | 50 Hz / 60 Hz | |||
| Utgång AC (Backup-upp) | ||||
| Nominell uteffekt | 29,9 kW | 30 kW | 40 kW | 50 kW |
| Max. skenbar uteffekt | 1,6 gånger märkeffekt, 2 s | |||
| Säkerhetskopiera-bytetid | < 10 ms | |||
| Märk utspänning | 3/N/PE, 220 V / 380 V, 230 V / 400 V | |||
| Nominell frekvens | 50 Hz / 60 Hz | |||
| Märkutgångsström | 45.4 A / 43.2 A | 45.6 A / 43.3 A | 60.8 A / 57.7 A | 76 A / 72.2 A |
| THDv (@linjär belastning) | < 2% | |||
| Effektivitet | ||||
| Max. effektivitet | 97.8% | |||
| EU-effektivitet | 97.4% | |||
| BAT debiteras av PV max. effektivitet | 98.5% | |||
| BAT laddad / urladdad till AC max. effektivitet | 97.5% | |||
| Skydd | ||||
| Anti-öskydd | Ja | |||
| Utgång över strömskydd | Ja | |||
| Kortslutningsskydd | Ja | |||
| Integrerad DC-brytare | Ja | |||
| DC omvänd-polaritetsskydd | Ja | |||
| Överspänningsskydd | DC Typ II / AC Typ II | |||
| Integrerad AFCI 2.0 | Frivillig | |||
| Allmänna uppgifter | ||||
| Mått (B × H × D) | 530 × 880 × 290 mm | |||
| Vikt | 73 kg | |||
| Topologi | Transformatorlös | |||
| Egen-konsumtion (natt) | < 35 W | |||
| Omgivningstemperaturområde för drift | -25 ~ +60 grad | |||
| Relativ luftfuktighet | 0 - 100% | |||
| Inträngningsskydd | IP66 | |||
| Kylningskoncept | Intelligent fläktkylning- | |||
| Max. operationshöjd | 4000 m | |||
| Nätanslutningsstandard | NTS 631/RD 1699/RD 244/UNE 206006/UNE 206007-1, CEI 0-21, C10/11, NRS 097-2-1, TOR, EIFS 2018.2, IEC 62116, IEC 8, IEC 617, IEC 61707, IEC 61700 61683, EN 50530, MEA, PEA,PORTARIA Nº 140, DE 21 DE MARÇO DE 2022 | |||
| Säkerhet / EMC standard | IEC/EN 62109-1/-2, IEC/EN 61000-6-2/-4, EN 55011 | |||
| Drag | ||||
| PV-anslutning | MC4 Snabbkopplingskontakt | |||
| Batterianslutning | Terminalkontakt | |||
| AC-anslutning | Terminalblock | |||
| Visa | 7,0" LCD-skärm & Bluetooth + APP | |||
| Kommunikation | CAN, RS485, Ethernet, Valfritt: Wi-Fi, Cellular, LAN | |||







