Hebei Mutian Solar Energy Technology Development Co., Ltd. är en av de mest pålitliga tillverkarna och leverantörerna av solis s6 5-8kw trefasväxelriktare i Kina, stöder även skräddarsydd service. Välkommen att köpa avancerad solis s6 5-8kw trefasväxelriktare i lager från vår fabrik.
Produktbeskrivning
vad är Solis S6 5-8KW trefasväxelriktare?

På Mutian Solar Systems skapar vi energilösningar som omdefinierar gränser. Samarbetet med Solis för att införliva Solis S6 5-8KW trefasinvertermodul i våra modulära solenergi-lagringssystem presenterar en förändring av energin för samhällen och hushåll - hur de ser den, använder den och i vilka register den förvaltas. Detta är inte bara ett produktpartnerskap; det är en om-föreställning av energiekosystem som levande adaptiva nätverk som odlar motståndskraft, intelligens och synkronisering med naturen.
vad är fallen för Solis S6 5-8KW trefasväxelriktare?
Mutians S6-EH2P modulära flexibilitet ger helt nya nivåer av skalbarhet och förkroppsligar Mutians vision om skalbart energioberoende genom decentralisering. I situationer där nättillförlitlighet inte är ett alternativ drar dessa system fördel av denna växelriktare som ger tillgång till solenergi för hela byar, och skapar tillsammans för detta kollektiv pålitlig, motståndskraftig, förnybar kraft för skolor, hälsoinrättningar och småföretag som utbildar, tillhandahåller hälsovård och sätter småföretag på plats för att säkerställa fortsatt ekonomisk motståndskraft.
Till exempel, ett Mutian-projekt i Sydostasien inkorporerade klustrade S6-EH2P-växelriktare som drev ett mikronät för mer än 500 hushåll. Med tillägget av både reservgeneratorer och smarta lastkontroller nådde de 98 % energiautonomi vilket betyder att de nästan inte förlitade sig på denna dyra dieselimport, samt negerade många koldioxidutsläpp. Detta är vad som är energidemokrati i handling, en föreställning om framtida tillgång till energi som inte - en vara, utan en kollektiv mänsklig rättighet till tillgång.
vilka egenskaper har Solis S6 5-8KW trefasväxelriktare?
• Stöder PV-ingång upp till 160 % av växelriktarens nominella DC-effekt, vilket maximerar solutnyttjande
• Stöder upp till 21A PV-ingångsström, kompatibel med framtidens PV-modul med högre-effekt
• 200 % överbelastning i 10 sekunder i avstängt-nätläge, vilket säkerställer stabil start av motorer, vattenpumpar och luftkonditioneringsapparater
• Sömlös på/av-nätväxling på under 10 ms, garanterar oavbruten strömförsörjning
• Stöd delad-fas obalanserad uteffekt, varje fas stöder uteffekt max. 50 % märkeffekt för växelriktaren
• Fler batterialternativ, kompatibla med alla batterier (mellan 40V-60V)
• Flera metoder för generatoranslutning och autostyrning, vilket möjliggör flexibel lokal driftsättning
• Stöd max 6 st parallellt, utökar systemkapaciteten
• Smart lasthantering, förlänger backuptiden för kritiska belastningar
• Anpassningsbar batteribackupnivå för oavbruten ström
• PV endast utanför nätet, för att minska den initiala investeringskostnaden
• 7-tums industriell-pekskärm, ger ett större, användarvänligt gränssnitt för lokal drift
• Stöder befintliga PV-nät-anslutning för strömförsörjning för exportkontroll och användning utanför-nätet
• Inträngningsskydd IP66, anpassning till tuffa omgivningsförhållanden
Slutsats: Energi som en mänsklig rättighet
I denna tid av akut klimat handlar vårt samarbete med Solis inte bara om innovation, det handlar om att ompröva vad som är möjligt. Tillsammans säljer vi inte bara växelriktare, vi ger generationer människor möjlighet att ta tillbaka sin energihistoria.
Populära Taggar: solis s6 5-8kw trefas inverter, Kina solis s6 5-8kw trefas inverter tillverkare, leverantörer, fabrik, off-grid solenergiverksamhet, off-grid solcellsanslutning, off grid solenergi vid slutet av sin livslängd, off-grid solenergilutning, uppladdningsbart solcellsbatteri, solenergi från elnätet på landsbygden
Produktparametrar
| DATABLAD | Solis S6-EH2P(5-8)K02-SV-YD-L inverter | |||
| Ingång DC (PV-sida) | ||||
| Rekommenderat max. PV array storlek | 10 kW | 12 kW | 16 kW | 16 kW |
| Max. användbar PV-ingångseffekt | 8 kW | 9,6 kW | 12,8 kW | 12,8 kW |
| Max. ingångsspänning | 500 V | |||
| Märkspänning | 330 V | |||
| Start-uppspänning | 90 V | |||
| MPPT spänningsområde | 90 - 435 V | |||
| Max. ingångsström | 21 A / 21 A | 21 A / 42 A | 42 A / 42 A | |
| Max. kortslutningsström | 24 A / 24 A | 24 A / 48 A | 48 A / 48 A | |
| MPPT-nummer / Max. inmatningssträngsnummer | 2 / 2 | 2 / 3 | 2 / 4 | |
| Batteri | ||||
| Batterityp | Li-jon/bly-syra | |||
| Batterispänningsområde | 40 - 60 V | |||
| Max. ladda / ladda ur kraft | 5 kW | 6 kW | 7,5 kW | 8 kW |
| Max. laddnings-/urladdningsström | 112 A | 135 A | 190 A | 190 A |
| Kommunikation | RS485 / CAN | |||
| Utgång AC (nätsidan) | ||||
| Nominell uteffekt | 5 kW | 6 kW | 7,5 kW | 8 kW |
| Märknätspänning | 2L+N+PE / 220 V; L1/L2/N(PE) ;127 V (L-N) / 220 V (L1-L2)V ;120 V (LN) / 240 V (L1-L2) | |||
| Nominell nätfrekvens | 60 Hz | |||
| Nätverkens märkström | 20.8 A / 22.7 A | 25 A / 27.3 A | 31.3 A / 34.1 A | 33.3 A / 36.4 A |
| Max. utström | 22.9 A / 25 A | 27.5 A / 30 A | 31.3 A / 34.1 A | 36.7 A / 40 A |
| Effektfaktor | >0,99 (0,8 ledande - 0.8 släpar) | |||
| THDi | < 3% | |||
| Ingång AC (nätsidan) | ||||
| Ingångsspänningsområde | 2L+N+PE / 220 V; L1/L2/N(PE) ;127 V (L-N) / 220 V (L1-L2)V ;120 V (LN) / 240 V (L1-L2) | |||
| Max. ingångsström | 35 A | 40 A | 50 A | 50 A |
| Frekvensområde | 55 - 65 Hz | |||
| Ingångsgenerator | ||||
| Max. ingångseffekt | 5 kW | 6 kW | 7,5 kW | 8 kW |
| Max. ingångsström | 20.8 A / 22.7 A | 25 A / 27.3 A | 31.3 A / 34.1 A | 33.3 A / 36.4 A |
| Nominell ingångsfrekvens | 60 Hz | |||
| Utgång AC (Backup-upp) | ||||
| Nominell uteffekt | 5 kW | 6 kW | 7,5 kW | 8 kW |
| Max. skenbar uteffekt | 2 gånger märkeffekt, 10 s | |||
| Säkerhetskopiera-bytetid | < 10 ms | |||
| Märk utspänning | L1/L2/N(PE), 127 V / 220 V (delad fas); L1/L2/N(PE) ;127 V (L-N) / 220 V (L1-L2)V ;120 V (LN) / 240 V (L1-L2) | |||
| Nominell frekvens | 60 Hz | |||
| Märkutgångsström | 20.8 A / 22.7 A | 25 A / 27.3 A | 31.3 A / 34.1 A | 33.3 A / 36.4 A |
| Max. AC-genomström | 35 A | 40 A | 50 A | 50 A |
| THDv (@linjär belastning) | < 3% | |||
| Effektivitet | ||||
| Max. effektivitet | 96.0% | |||
| EU-effektivitet | 94.5% | |||
| BAT debiteras av PV / AC max. effektivitet | 95.0% | |||
| BAT urladdad till AC max. effektivitet | 95.0% | |||
| Skydd | ||||
| Överspänningsskydd | Ja | |||
| Markfelsövervakning | Ja | |||
| Integrerad AFCI 2.0 | Ja | |||
| DC omvänd-polaritetsskydd | Ja | |||
| Skyddsklass / Överspänningskategori | I / II (PV och BAT), III (MAINS och BACKUP och GEN) | |||
| Dados gerais | ||||
| Max. tillåten fasobalans (rutnät och back-upp) | 50% | |||
| Mått (B × H × D) | 390 × 620 × 237 mm | |||
| Vikt | 29,8 kg | |||
| Topologi | Transformatorlös | |||
| Egen-konsumtion (natt) | < 20 W | |||
| Omgivningstemperaturområde för drift | -25 ~ +60 grad | |||
| Relativ luftfuktighet | 0 - 100% | |||
| Inträngningsskydd | IP66 | |||
| Bulleremission (typiskt) | < 50 dB(A) | |||
| Kylningskoncept | Intelligent fläktkylning- | |||
| Max. operationshöjd | 4000 m | |||
| Nätanslutningsstandard | Inmetro140, IEEE 1547 | |||
| Säkerhet / EMC standard | IEC/EN 61000-6-1/2/3/4, IEC/EN 62109-1, IEC/EN 62109-2, UL 1741, UL 1699B, FCC | |||
| Drag | ||||
| DC-anslutning | MC4-kontakt (PV-port) / terminalblock (BAT-port) | |||
| AC-anslutning | OT-terminal | |||
| Visa | 7,0" LCD-skärm & Bluetooth + APP | |||
| Kommunikation | RS485, CAN, Valfritt: Wi-Fi, GPRS, LAN | |||









